Ose jeseni poginejo, zimo preživi le matica
Navadne ose (Vespula vulgaris) so prebivalke vrta. Osir naredijo pod napuščem, med starimi opekami, v odprtini v ostrešju, v grmovju ali kje drugje na zavetnem mestu. Poleti, predvsem avgusta, so pogoste obiskovalke terase ali mize, na kateri so različne jedi. Nabirajo sladko in mesnato hrano, s katero se hranijo.
Ose so socialne živali in živijo v manjših ali večjih osirjih. V osirju je matica, ki skrbi za izleganje jajčec, iz katerih se razvijejo delavke, kasneje pa tudi troti in nove matice. Ose bomo najpogosteje srečevali poleti, ko so delavke najbolj aktivne. Spomladi os tako rekoč ni, saj zimo preživi le matica, ki spomladi izdela nov osir in poskrbi za razvoj prve generacije delavk. Če bomo spomladi srečali oso, bo to po vsej verjetnosti matica. Avgusta so kolonije os največje, zato jih je takrat tudi največ. Posamezni osir ima lahko do 10.000 os.
Konec septembra in oktobra odvisno od vremena, ose nekako izginejo. Delavke poginejo, matica pa se odpravi na iskanje prezimnega mesta. Prostor za prezimovanje si poišče na zavetnem mestu v kakšni majhni luknji v lesu ali tleh. Zimo prespi, spomladi pa se prebudi in osnuje novo kolonijo. Nove matice in troti se izležejo konec poletja. Po parjenju troti propadejo, matice pa si poiščejo mesto za prezimovanje, kjer prespijo zimo.
Slika: Rosemary Ratcliff / FreeDigitalPhotos.net